Strona główna Biografia Polskie wydania Opinie, recenzje
Egipcjanin Sinuhe Egipcjanin Sinuhe

tłum. Zygmunt Łanowski
wydawnictwo: Książnica, 1999
ISBN: 83-7132-454-5
liczba stron: 548
wymiary: 145 x 225 mm, okładka miękka


"Najsłynniejsza powieść historyczna Waltariego. Jej bohaterem jest lekarz Sinuhe, którego urodzenie i pochodzenie otoczone są tajemnicą. Jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki, wmieszany zostaje w wydarzenia i intrygi swoich czasów, przeżywa wojny, rewolucje i prześladowania, kocha i nienawidzi..."

"Kolejna fascynująca książka Miki Waltari, autora 'Czarnego anioła'; 'Mikaela' czy 'Tajemnicy królestwa'. Jest to historia Sinuhe, który być może za sprawą swego baśniowego imienia zostaje skazany na udział w straszliwych tajemnicach, sekretach królów i ich małżonek, które mogą przyprawić człowieka o śmierć."


Mikael Mikael

tłum. Zygmunt Łanowski
wydawnictwo: Książnica, 1997
ISBN: 83-7132-456-1
liczba stron: 684
wymiary: 145 x 225 mm, okładka miękka


"Wyjątkowa w twórczości Waltariego powieść łotrzykowska, której akcja toczy się w XVI stuleciu. Tytułowy bohater, Mikael Karvajalka, ucieka z Finlandii ścigany przez szwedzkich najeźdźców. Poprzez całą Europę, przeżywając niezwykłe przygody, trafia do Konstantynopola, gdzie dzięki swym różnym przymiotom robi karierę wojskową."


Turms, Nieśmiertelny Turms, Nieśmiertelny

tłum. [ze szwedzkiego] Zygmunt Łanowski
wydawnictwo: Książnica, 1993
ISBN: 83-7132-163-5
liczba stron: 417
wymiary: 145 x 225 mm, okładka miękka


"Niezmiennie fascynujący świat antyku znów skrzy się pod piórem sławnego autora powieści 'Egipcjanin Sinuhe'. Tym razem Mika Waltari kreśli obraz starożytnej Italii i krain śródziemnomorskich. Turms, potomek Etrusków, pragnie rozwikłać zagadkę swego pochodzenia i nie przeszkodzą mu w tym żadne przeciwności ani pokusy, ani nawet obezwładniająca zmysły miłość."


Coś w człowieku

tłum. Kazimiera Manowska
wydawnictwo: C&T, 1995
ISBN: 83-85318-57-7
liczba stron: 174
wymiary: 150 x 210 mm, okładka twarda

"Bez pasji nie istnieje pisarz, ale bez pokory nie będzie on prawdziwym pisarzem... - zwykł mawiać autor 'Egipcjanina Sinuhe' i to zdanie jest kluczem do jego twórczości. Mika Waltari jest najbardziej znanym na świecie pisarzem fińskim. Jego książki bez specjalnej reklamy znikają z półek księgarskich wielu krajów. Sam autor zawsze podkreślał, że właśnie mikropowieść najbardziej odpowiada jego predyspozycjom pisarskim. Trzy takie utwory z bogatego dorobku pisarza prezentowane są w tym zbiorze w nadziei, że literatura fińska nie zostanie zapomniana w naszym kraju..."


Wrogowie rodzaju ludzkiego

tłum. Kazimiera Manowska
wydawnictwo: Książnica, 1998
ISBN: 83-7132-374-3
liczba stron: 545
wymiary: 148 x 230 mm, okładka miękka

"Druga i trzecia część 'trylogii rzymskiej', którą otwiera 'Tajemnica Królestwa'. Po szesnastu latach spędzonych w Damaszku i Antiochii Marek Mezencjusz Manilianus - świadek ukrzyżowania Jezusa z Nazaretu, jeden z pierwszych wyznawców chrześcijaństwa - postanawia wrócić do Rzymu ze swoim dorastającym synem Minutusem. Waltari niezwykle sugestywnie maluje historyczne postacie Klaudiusza, Nerona, Agrypiny, kreśli barwny obraz Rzymu i prowincji cesarstwa w I wieku naszej ery."


Obcy przyszedł na farmę

tłum. Barbara Iwicka
wydawnictwo: C&T, 1994
Seria: Klasycy Współczesnej Prozy
ISBN: 83-85318-53-4
liczba stron: 110
wymiary: 155 x 210 mm, okładka twarda

"'Obcy przyszedł na farmę' to mroczna historia rozgrywająca się w klasycznym trójkącie: oto żyjąca u boku niekochanego męża na wiejskiej farmie kobieta odnajduje dawno zapomniany czar głębokiego uczucia w ramionach przybyłego znikąd młodego parobka. Jednak miłość tych dwojga może przybrać tylko tragiczny wymiar..."


Tajemnica królestwa

tłum. ???
wydawnictwo: ???
ISBN: ???
liczba stron: ???
wymiary: ???

"Marcus Manilianus, obywatel rzymski, doświadcza wizji, która powoduje, że opuszcza miasto i udaje się w podróż aby odnaleźć przeznaczenie o którym opowiadało objawienie. Przybywa do Jerozolimy, gdzie jest świadkiem ukrzyżowania Jezusa. Zafascynowany jego osobą staje się chrześcijaninem. Podróżując po Galilei i Jerozolimie napotyka innych wyznawców a nawet samą Marię Magdalenę i Jego uczniów. Zmartwychwstały Jezus ukazuje się także i jemu co sprawia, że Marcus staje się prawdziwie wierzącym chrześcijaninem. Mimo tego dla Żydów jest podejrzany, bowiem z pochodzenia jest Rzymianinem, natomiast rodacy traktują go jak odszczepieńca, bo przyjął nową wiarę."


Ukazały się także:
  • Karin córka Monsa, 1969
  • Czarny anioł, 1989
  • Mikael Hakim, 1987
  • Złotowłosa, ???